Комп’ютерна томографія
Комп’ютерна томографія (КТ) — це безконтактний метод медичної діагностики, заснований на комп’ютерній реконструкції зображення, що отримується при круговому скануванні об’єкта вузьким пучком рентгенівського випромінювання та проводиться при горизонтальному положенні пацієнта.
З появою спірального томографа лікарі обстежують пацієнта в 3D форматі: можливість розглянути його в різній площині, зверху, знизу та з боків. При отриманні таких високоякісних зображень, лікар — рентгенолог чітко бачить зміни в обстежуваному органі, що допомагає йому встановити точний діагноз.
Зображення внутрішніх органів, кісток, м’яких тканин, кровоносних судин отримані при комп’ютерній томографії забезпечують більшу чіткість і кращу деталізацію ніж зображення отримані звичайними методами рентгенівської діагностики.
Інформація для пацієнта перед проходженням комп’ютерної томографії
Дослідження проводиться на рентгенівському комп’ютерному томографі Philips Brilliance 64 за призначенням лікаря; даний апарат є джерелом іонізуючого випромінювання. Доза опромінення, отриманого пацієнтом під час обстеження, буде вказана у заключенні лікаря-рентгенолога (рядок «ЕЕД» після висновку). З метою збільшення інформативності обстеження проводиться внутрішньовенне введення йодовмісного рентгенкотрастного препарату.
Протипоказання до обстеження з внутрішньовенним контрастним підсиленням:
- Підвищена чутливість (алергічна реакція) на введення йодовмісної рентгенконтрастної речовини в минулому.
- Неконтрольований гіпертиреоз (підвищення функції щитоподібної залози) на момент дослідження.
Загальне протипоказання до рентгенівської комп’ютерної томографії: Вагітність.
Ризики: Ін’єкція рентгенконтрастного препарату містить в собі певний ризик розвитку побічних реакцій: як легких, які відносно швидко та самостійно минають (відчуття жару в тілі, металевий присмак в роті, нудота, головний біль, біль у місці введення), так і важких, ступінь їх вираженості різна, особливо небезпечний анафілактичний шок; набряк обличчя, язика та гортані. Також існує ризик розриву вени із витіканням контрастної речовини під шкіру.
Проведення обстеження: Перед процедурою пацієнт повинен зняти металеві прикраси, одяг з металевими елементами та одяг, що обмежує рухи, вийняти зйомні зубні протези. Для проведення обстеження у вену пацієнта буде встановлено венозний катетер (тонка пластмасова трубочка), при потребі – на місці буде проведена підготовка кишківника (очисна клізма з водою). Внутрішньовенне струминне введення контрастної речовини здійснює спеціальний пристрій. Під час сканування пацієнт повинен лежати в нерухомому положенні на столі томографа та виконувати голосові команди (або наперед узгоджені жести супроводжуючої особи — для пацієнтів з порушеним слухом), які будуть озвучені через систему гучного зв’язку томографа. Через певний час після початку введення відбувається кількаразове сканування визначених ділянок тіла, під час якого стіл томографа разом з пацієнтом рухається. Контроль над процесом скануванням здійснює рентгенлаборант. Кількість сканувань та об’єм введеної контрастної речовини залежить від мети обстеження та індивідуальних особливостей пацієнта. Лікар-рентгенолог аналізує отримані в результаті сканування зображення (їх може бути кілька тисяч). Час готовності результату дослідження індивідуальний, та залежить від багатьох факторів, перш за все — від складності кожного конкретного випадку, від об’єму обстеження та поточної завантаженості Центру (результати обстеження важкохворих з ознаками прямої загрози для здоров’я/життя, видаються першочергово).
Особливості сканування окремих груп населення:
- вагітні — тільки при життєвих показаннях
- діти — тільки з направленням від лікаря-клініциста (електронне або на папері, в карточці тощо)
- пацієнти з алергічними реакціями на контрастну речовину при попередньому КТ дослідженні — необхідна попередня підготовка в залежності від виду реакції, що вирішується лікарями-радіологами нашого центра
Протипоказання до проведення комп’ютерної томографії з введенням контрасту:
- важкі алергічні реакції на контрастну речовину при попередньому КТ дослідженні (анафілактичний шок, ларінгоспазм)
- активний тиреотоксикоз на момент дослідження
- низький рівень швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) < 30 мл/хв/1.73 м² (вираховується по рівню креатиніну крові), але дослідження можливе при життєвих показаннях або при переводі пацієнта на гемодіаліз
Не є протипоказаннями до КТ дослідження з контрастуванням:
- всі інші проблеми з щитоподібної залозою (окрім активного на момент дослідження тиреотоксикозу), включно рак залози, тиреоїдити, стан після видалення залози тощо
- гемодіаліз — контраст з крові відфільтрується на наступному сеансі діалізу
- анемія
- висока температура тіла
- високий або низький артеріальний тиск
Умови підготовки до деяких досліджень:
1. МСКТ — ентерографія (тонка кишка).
- останній прийом їжі за 4 годин до дослідження, прийом рідини не обмежений. Увага! Обмеження в прийомі їжі не стосується пацієнтів з цукровим діабетом.
2. МСКТ — колонографія (товста кишка) або весь шлунково-кишковий тракт.
- очищення товстої кишки: придбати 2 пакетика Фортранс (Fortrans) або Діагнол (Diagnol), вміст кожного пакета розчинити в 1 л води. Два літра розчину прийняти протягом двох годин невеликими порціями увечері напередодні дослідження. Очікується сильний проносний ефект. Увага! Протипоказаннями до застосування препаратів Фортранс (Fortrans) або Діагнол (Diagnol) є кишкова непрохідність (навіть підозра на неї), виведена колостома. В таких випадках дослідження проводиться без попередньої підготовки.
- останній прийом їжі за 4 годин до дослідження, прийом рідини не обмежений.